неділя, 24 жовтня 2021 р.

STEM і книжки

 Пізнавальні книжки для дітей за останні кілька років стали пріоритетом для багатьох українських видавців і навіть погрожують потіснити у видавничих портфелях художню літературу. Але попри те, що вибір суттєво урізноманітнився, присвячених безпосередньо STEM-підходові дитячих видань наразі обмаль.

 

Першою чергою слід згадати серію книжок для дітей 8-12 років, яку під слоганом «STEM-освіта починається вдома» започаткувало видавництво «Талант». Уже опубліковано видання «Дивовижні атоми та хаос матерії» і «Чудові числа і круті розрахунки» наукового лектора Коліна Стюарта, а також «Фантастичні сили і неймовірні машини» та «Інструменти, роботизація й безліч гаджетів» автора багатьох пізнавальних книжок для дітей Ніка Арнольда.

Книжки чітко структуровані й поєднують прості, гарно адаптовані для дітей пояснення певних явищ чи технологій, цікаві факти та понад 30 експериментів кожна. Наприклад, у розділі про швидкісні човни із книжки «Інструменти, роботизація й безліч гаджетів» читач довідується, про те, як вони працюють, що таке третій закон Ньютона, хто такий цей самий Ньютон, якими були перші човни на Землі, як працює гребний гвинт, і навіть може створити власний «реактивний катер» із пластикової пляшки, трубочки, оцту і харчової соди.


 

Як і передбачає STEM-підхід, науку й досліди в цих книжках подано не сухо й складно, а як захопливе дозвілля. Важливо, що всі складові для експериментів зазвичай є під рукою, а влаштувати їх можна вдома – самому або з допомогою рідних.

Важливо, що окрім авторів та ілюстраторів над книжками працювала відома фахівчиня Жоржетта Якман, дослідниця й піонерка впровадження STEM з досвідом роботи в понад 20 країнах світу.

 

Досліди, що інтегрують знання з різних сфер, пропонує і книжка «Дивовижна наука» Роба Бітті, що вийшла друком у видавництві «Книголав». В ній описано 70 експериментів, які можна провести в домашніх умовах.

Досліди та математичні розрахунки пропонує читачам середнього шкільного віку Кузько Кузякін у книжці #щотакематематика? («Талант», 2018). Книжку Юлі Смаль «Цікава хімія» (ВСЛ, 2016) присвячено лише зазначеній науці, однак наведені цікаві факти та експерименти мають універсальну практичну цінність.

Варто згадати й книжки Майка Барфілда «Позбався цієї книги заради науки!», «Позбався знову цієї книги заради науки» та інші (КСД, 2017-2019).

Немає коментарів:

Дописати коментар

Tinkercad  - це безкоштовна онлайн-програма 3D моделювання, яка працює у веб-браузері, відома своєю простотою та простотою використання. З м...